هرچی که باید از “تست پاپ اسمیر” بدانید

سرطان دهانه رحم

 

 سرطان دهانه رحم یکی از شایعترین سرطانهای زنان در جهان بوده و از مهمترین علل مرگ و میر زنان در دنیا و در کشورهای در حال توسعه است. سرطان دهانه رحم به راحتی در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و در این مرحله کاملا قابل درمان است. تاخیر در تشخیص سرطان دهانه رحم فرصت طلایی درمان را از بین می برد.

 انجام پاپ اسمیر به شیوه صحیح و در فواصل زمانی مناسب می تواند نقش مهمی در شناسایی زودرس بدخیمی های دهانه رحم مرگ و میر ناشی از آن داشته باشد.

علت شناسی

 

قریب به اتفاق سرطانهای دهانه رحم در اثر آلودگی به نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به خصوص انواع پرخطر این ویروس ایجاد می شوند این  ویروس عامل زگیل تناسلی در هر دو جنس زن و مرد می باشد و خیلی وقتها هم هیچگونه علامتی نمی دهد بنابراین راه ابتلای اصلی به این ویروس تماس جنسی بین زن و مرد می باشد این ویروس در تعدادی از خانمهای آلوده و نه همه آنها می تواند باعث وقوع سرطان باشد اما این پدیده به زمان نیاز دارد و قبل از بوجود آمدن قطعی سرطان تغییراتی در سلولهای دهانه رحم ایجاد می شود که بوسیله ی آزمایش پاپ اسمیر به خوبی می توان این تغییرات را تشخیص داد و مانع پیشرفت بیماری و ایجاد سرطان شد

 

پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر علاوه بر نقش اصلی خود که همان تشخیص سلولهای پیش بدخیم است می تواند در زمینه های دیگر نیز وسیله ی تشخیصی مفیدی باشد یکی از این موارد تشخیص دقیق و افتراق انواع عفونتهای باکتریایی وقارچی می باشد همچنین اثرات هورمونی تا حدودی در پاپ اسمیر قابل تشخیص می باشد. درجات مختلف التهاب نیز به خوبی قابل بررسی و تشخیص می باشد.

 

سن انجام پاپ اسمیر و فواصل آن

 

چه کسانی و در چه زمانی واجد شرایط تست پاپ اسمـیر  می باشد؟

-    کلیه زنان ازداوج کرده، باید تا 3 سال متوالی هر سال یک بار، پاپ اسمیر را انجام دهند و در صورت طبیعی بودن نتیجه آزمایشها، پاپ اسمیر هر سه سال یکبار، تکرار گردد.

-         بعد از 50 سالگی آزمایش پاپ اسمیر سالی یک بار انجام شود.

-         در صورت غیر طبیعی بودن آزمایش پاپ اسمیر قبلی این آزمایش باید بر طبق نظر پزشک یا ماما در فواصل کمتر تکرار گردد و در صورت نیاز آزمایشات کامل تر انجام گیرد.

 

 بهترین زمان جهت انجام پاپ اسمیر

بعد از اتمام قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی می توان نمونه پاپ اسمیر را تهیه کرد اما بهترین زمان نمونه برداری حدود 2 هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی (روز دهم تا هیجدهم سیکل) می باشد.

 

 روشهای انجام پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر به 2 روش قابل انجام است :

 

1-    روش سنتی (conventional) که نمونه روی یک اسلاید شیشه ای گسترده می شود

2-    روش مایع (Liquid based) که نمونه گرفته شده داخل یک قوطی محتوی مایع قرار داده می شود

هر دوی این روشها اگر به طریق استاندارد انجام شوند می توانند مفید و تشخیصی باشند اما در کل روش مایع به دلیل اینکه دارای حداقل ناخالصی است و سلولها در آن بهتر حفظ می شوند دارای ارجحیت می باشد